Om UFF

Om oss

Upplands fritidsfiskares förening (UFF) är föreningen för fritidsfiskare i Uppland! Vi har idag ca 250 medlemmar. I denna krets finns alla typer av fiskeintressen, från den som i lugn och ro vill koppla av bakom ett flöte till några av landets mest framgångsrika storfiskjägare, ständigt på jakt efter rekordfiskarna!

Villa Fristad i Graneberg är vårt klubbhus. Där finns våra bryggor med ett 60-tal båtar. Eftersom vi inte är en båtklubb, utan en fiskeklubb, är det i dessa vi tar upp de många fina fiskar som Mälaren har att bjuda på.  Villa Fristad är naturligtvis öppen för alla föreningens medlemmar.

Ditt medlemskap i UFF berättigar till 10% rabatt på inköp i Sportfiskepoolen och MÅ:s fiske (se reklam). UFF är medlem i Sportfiskarna, den organisation som bevakar sportfiskarnas frågor i landet. När du betalar din medlemsavgift i UFF betalar du också en medlemsavgift i Sportfiskarna. Detta medlemsskap ger dig ett antal värdefulla förmåner, bl.a. rabatter, gratis fiskekort i vissa vatte, och en försäkring! Oavsett ifall du är intresserad av specimenfiske, trolling, spinnfiske, mete, flugfiske eller pimpel så kommer du finna likasinnade i UFF

Klubbhus

Villa Fristad är UFF’s klubbhus. Det ligger strategiskt vid mälarfjärden Ekolns strand. Inne i huset finns ett litet bibliotek med fiskerelaterade böcker som du kan läsa på plats, eller låna en begränsad tid. På tomten finns tillgång till eldstad där man kan grilla korv.

Båtplatser

Vid mälarfjärden Ekolns strand nedanför Villa Fristad finns båtplatser att hyra. Om du är intresserad av en båtplats eller har frågor om bryggorna etc kan du kontakta UFF via mejl här.

Bra att vet är att det är kötid på båtplats på ca 1-3 år beroende på situationen vid bryggorna. Vi är en fiskeklubb och de båtar vi har vid bryggorna är mindre båtar till för fiske. Är du sugen på en mer normal båtplats så vänd dig till någon av de båtklubbar som finns i Uppsala.

Styrelsen

Post Namn Telefonnummer Mobilnummer E-post
Ordförande Pathric Eriksson     Patha@upplandsff.org
Ledamot Nicklas Ahlinder     nicklas@upplandsff.org
Sekreterare Lars Jonsson     lars@upplandsff.org
Kassör Rune Johansson 018-251037 0733-372556 kassor@upplandsff.org
Suppleant Mats Tibblin     mats@upplandsff.org
Suppleant  Jan Wennman     jan@upplandsff.org
 Ledamot Vice ordf.  Sebastian Håkansson     Sebastian@upplandsff.org